menu

Урок розвитку зв’язного мовлення Тема: « Вчимося добра»
14.11.2014, 19:15

Мета: учити відповідати на запитання, будувати речення, вірш; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчі здібності, збагачувати словниковий запас; виховувати чуйність, уважність, бажання робити добрі вчинки.

Обладнання: сонечко, картки - слова, оповідання Л.С. Ганжелюк, вірші, прислів’я, предметні картинки - серця, ПК, проектор.

                                                    Хід уроку

І. Організація класу.

                                                    Привітання

Ми всміхнемось сонечку,

Усміхнемось один одному,

Гостям усміхаємся,

Зичим вам добра!

Хай сьогодні в кожне серце,

Радість ця додасть тепла!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • Сьогодні, любі діти, у нас незвичайний урок розвитку мовлення– це урок творчості, натхнення, добра.
  • Хай думки ваші будуть: добрими, веселими, чесними, світлими, крилатими, достойними, оригінальними і навіть геніальними (читають на екрані).
  • Мовлення має бути: змістовним, послідовним, багатим, точним, виразним, доцільним, правильним ( читають на екрані).
  • Кожний із вас спробує побачити свої творчі здібності, розвинути їх.

 

Сьогодні на уроці (читають на екрані):

  • удосконалимо вміння відповідати на запитання, будувати речення, складати вірш;
  • дізнаємося нове, цікаве;
  • розкриємо свої серця для добра і творчості.

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

  • Тему нашого уроку підкаже вірш (читають на екрані):
  • Сказав мудрець:
  • Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай!

Хай оживає істина стара -

Людина починається з добра!

  • Про що будимо вести розмову? (про добро)

(Вивішую тему уроку «Вчимося добра», який висвітлений на екрані)

ІV. Сприйняття та усвідомлення теми уроку.

  1. Створення асоціативного куща « Доброта »
  • Що таке добро, доброта?(Все те від чого людині гарно, тепло, радісно).
  • На що схожа доброта?( На ясне сонечко, тому що вона, як сонечко, вміє зігріти і освітити своєю любов’ю, турботою, ласкою, усмішкою і щедрістю. Вивішую сонечко з словом «Доброта»).
  • Давайте підберемо слова, які пояснюють, що таке доброта (чуйність, тепло, щедрість, турбота, милосердя, ласка, радість, ніжність, привітність, усмішка, любов, краса. Заповнюю асоціативний кущ словами на картках ).
  • Скільки промінчиків випромінює таке маленьке слово. Кожний промінчик дарує людям щось гарне.
  • Висновок: доброта, що сонце. ( Запишемо це прислів’я в зошит).
  • З чим ще можна порівняти доброту, добру людину?

1 учень. З чим  можна порівняти нам добру людину?

              З  небом безмежним в погідну днину.

              І з джерельцем, що дає нам водиці,

     З чуйністю, ласкою нашої бабці.

2 учень. І з вітерцем, що злітає крилато,

              З щирим теплом і усмішкою тата.

                З хлібом духмяним, що з печі виймають,

               З ніжністю мами, що нас обіймає.

  • Яке почуття виникло у вас до своїх рідних? (Любов. Вивішую до асоціативного куща).
  1. Гра «Збери прислів’я»

а) вставити пропущене слово (читають на екрані прислів’я з пропущеним словом).

Доброму … ім’я.                (добре)

Лихий … псує.                    (доброго)

… перемагає зло.               (Добро)

Доброму скрізь ….            (добре)

…добром згадуєш.        (Добро)

За добро … платять.         (добром)

    б) Робота в парах.

- На картках написані прислів’я. Поєднати першу половину прислів’я з другою і записати в зошит.

 

Хто людям добра бажає,                                 добром платять.

За добро                                                           на добрі справи.

Життя дано людині                                          як удома.

Серед добрих людей -                                     той і собі має.

  • Зачитайте прислів’я.
  • Що учить прислів’я? (робити добрі справи, щоб стати доброю людиною)
  • Фізкультхвилинка (рухи дітей).

Якщо хочеш, друже,щоб тебе любили,

Ввічливим і щедрим, добрим й чесним будь.

Не роби другому, що тобі не миле.

Правило це мудре, друже, не забудь!

  1. Робота в групах.
  • Кожній групі дається творче завдання - скласти вірш. Доповніть рядки пропущеними словами, що утворився вірш.

1 група

Як людей полюбиш - …

Силу для добра в душі …

Доброта з роками не …

Доброта від холоду …

(пошануєш, старіє, відчуєш, зігріє).

2 група

Ти добро лиш твори …

Хай тепло твої повнять …

Ти посій і доглянь…

Ти вкопай і почисть …

(повсюди, пшеницю, груди, криницю).

3 група

То ж, добро твориться просто - …

Так, як цвіте і осипається …

Як хмарка в’ється і співає …

Як трудиться мурашка - …

( ні за так, пташка, мак, горопашка).

Висновок: Творіть добро не заради слави, а за покликанням серця.

Бо не одежа красить людину, а добрі діла.

V.Закріплення і поглиблення знань.

1. Інсценізація .

- Творча група нашого класу підготувала сценки. Будьте уважними глядачами, щоб визначити чого вчать ці життєві історії.

1 група.

Л. Ганжелюк « Солодкі апельсини примирення».

- Який найкращий спосіб звільнитись від ворога? (Зробити його своїм другом).

- Що ти зробиш з апельсинами? (Поділю апельсини примирення між усіма).

Висновок: шукайте ключики взаєморозуміння.

2 група.

Л. Ганжелюк « Школа спілкування».

- Чого вчить ця життєва історія?(Жити в мирі, ділитись тим, що маєш).

- Чому важливо вчитись поступливості? (Вона гасить вогонь конфлікту).

Висновок: Найперше – люби рідних.

2.Повідомлення про Всесвітній день доброти (читаю на екрані).

13 листопада весь світ відзначає Всесвітній день доброти. Саме 13 листопада 1998 року в Токіо відкрилася перша конференція Всесвітнього руху за доброту, в якій брали участь Австралія, Канада, Японія, Таїланд, Сінгапур, Велика Британія, США. Пізніше до руху приєдналися й інші країни. Спеціально для цього дня французький художник Орель (Aurele) створив символ – відкрите серце.

 

 

 

 

 

17 лютого відзначають День спонтанного прояву доброти (читаю на екрані).
Це одна із недавніх ініціатив міжнародних благодійних організацій. Це свято має загальносвітове значення і святкується незалежно від громадянства, національності і релігійних переконань.

(Пояснюю значення слова «спонтанний». Спонтанний (лат., довільний):

1. Той, що виникає не під впливом зовнішніх дій і причин, а внаслідок внутрішніх причин - власного саморуху; самодіючий. 2. Мимовільний. )

Добрі справи самі по собі повинні приносити вам задоволення, і при цьому, даючи щось іншим або допомагаючи їм, ви не повинні чекати нагороди. Це і є справжня, спонтанна доброта. 

                      Чим більше добрих вчинків ми робимо, тим щасливішими себе відчуваємо.

Добрі люди менше хворіють і довше живуть.

3. Робота з предметними картинками.

А зараз я вам пропоную написати на пелюстках добрі справи, які ви зробили нещодавно.

- Зачитайте і прикріпіть на дошку.

-Що утворилось? (Серця).

Висновок:

- Що робить серце добрим? (Добрі діла).

- Бережіть ці добрі скарби вашого серця.

4. Послухайте вірш і скажете як творити добро (читаю на екрані).

Коли тебе в тяжку хвилину

Людина виручить з біди –

Про це добро, аж поки віку,

Ти, друже, пам’ятай завжди.

Коли ж людині щиросердно

Ти зробиш сам добро колись, -

Про це забудь, аж поки віку,

Мовчи й ніколи не хвались.

- Як творити добро? ( не чекати нагороди, не хвалитись).

-  Збагачуйте своє серце добрими вчинками, щоб стати добрими людьми.

- Щодня є чудова нагода зробити хоча б одну добру справу.

- Можливо, ви посміхнетесь сумній людині.

- Можливо, допоможете тому, хто потребує вашої допомоги.

- Добро, як посмішка, завжди повертається, якщо її дарувати даром.

- Любіть творити добро!

(Діти вручають символи – відкрите серце гостям.)

Поділись своїм добром!

VI. Рефлексія.

Після сьогоднішнього уроку скажіть, що ви знаєте, вмієте, цінуєте.   (читають на екрані).

Я знаю ( добро об’єднує все хороше, добро як сонце, добро перемагає зло).

Я вмію ( відповідати на запитання, будувати речення, складати вірш).

Я ціную (добре серце людини; людину, яка робить добро, не чекаючи нагороди).

ПРЕЗЕНТАЦІЯ https://drive.google.com/file/d/0B6HSx8k1eOzqQ2x0c0pFc3liMVk/view?usp=sharing

Категорія: 3 клас | Додав: РІТА | Теги: урок розвитку зв'язного мовлення
Переглядів: 2555 | Завантажень: 4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]