menu

Розмова з батьками. Бити чи не бити?
02.02.2012, 22:13
На питання "б'єте ви дитини" майже кожен вигукне: "Ні, це непедагогічно!" Але озирніться навколо - мами, тата і бабусі з легкістю роздають "подпопніки", не звертаючи уваги на обурений рев малюків. Бути битому по попі - це такий же звичний атрибут раннього дитинства, як їсти кашу на сніданок або ліпити пасочки в пісочниці ...

Насильство як модель поведінки

Давайте розберемося, за що найчастіше дитина піддається фізичному покаранню. Наприклад, за те, що вдарила іншого малюка на дитячому майданчику. Щоб знала, як це, коли тебе б'ють, і припинила битися. Однак на ділі Ви фізичним покаранням досягнете зворотного ефекту - малюк зрозуміє лише те, що бити людину можна! Його ж шльопнули по попі або по руках, значить, така модель поведінки батьками дозволена, і насильством можна добиватися свого!

Правильніше буде, якщо Ви побачите маленького забіяку з майданчика, поки він не образив ще когось. Позбавити його прогулянки і спілкування з однолітками - такий ваш крок справить на нього набагато більше враження, ніж фізичне покарання. Йдучи додому, скажіть йому, що ви розумієте, чому він вступив в бій з іншими дітьми (взяли без дозволу іграшку, штовхнули і т.д.), однак потрібно навчитися виражати свої емоції словами, як ви зараз. Ви любите його і хочете, щоб він вів себе розумно.

А тепер "п'ятихвилинка"!

Якщо дитина скоїла щось, що заслуговує, на вашу думку, покарання, не зривайтеся на крик і шльопання улюбленої попи. Можливо, малюк просто не впорався з собою, розпустувавшись. Діти не завжди здатні контролювати свої дії і можуть в запалі розбити бабусину вазу, не бажаючи того, без злого умислу.

У подібних ситуаціях правильніше буде влаштувати "тайм-аут", дати дитині побути деякий час в тиші і спокої, щоб її  нервова система змогла повернути собі рівновагу. Посадіть дитину на стілець, щоб вона п'ять, максимум десять хвилин посиділав смирно, віддихалась і, можливо, коли стане старше, ще й подумала про свою поведінку.

Такі "п'ятихвилинки" - відмінний спосіб навчити дитину внутрішньому самоконтролю. Похваліть її, якщо вона сама прийде до висновку, що була неправа. А от якщо Ви віддасте перевагу нашльопати йому по перше число, Ваше чадо так і не зможе навчитися самостійно розрізняти "що таке добре, а що таке погано",  йому завжди потрібен буде наглядач ззовні.

Що скажуть люди?

Дивно, але факт - батьки частіше зриваються прилюдно, ніж вдома. Присутність сторонніх людей зовсім не нагадує їм, що потрібно вести себе пристойно в суспільстві, а навпаки, підбиває припинити небажану поведінку дитини силовим рішенням, та ще під коментарі присутніх: "Як не соромно! Така велика дівчинка, а вередуєш!"

Тим часом, хто як не Ви повинні знати, чому Ваша дитина поводиться так, а не інакше. Може бути, Ви затрималися в дорозі і їй давно пора спати, звідси - сплеск емоцій, плач, істерика.

Зрозумійте, соромно ні Вам, ні Вашому малюку перед чужими тітками і дядьками бути не повинно, зараз головне - дати зрозуміти дитині, що Ви розумієте його стан, а не відштовхнути насильницькими діями і грізним тоном. Фізичне насильство завжди лякає дитину, а в присутності чужих особливо, адже Ви встаєте на їх сторону, а не на його, і це страшно і несправедливо стократ.

Візьміть динину, що плаче на руки, притисніть її до себе міцніше, говоріть з нею терпляче і ласкаво. В ідеалі швидше дістатися додому, у звичну обстановку, щоб розібратися в причинах істерики і заспокоїтися всім. Однак Ви в будь-якому випадку повинні виглядати незворушно. Ваше зовнішню рівновагу навчить і дитини справлятися з власними емоціями, гнівом, злістю, які час від часу "накочують" на кожного з нас.

Фізичне насильство викликає в малюка тривогу, страх, почуття безпорадності, що згодом може привести до неконтрольованих нападів агресії та депресії. Він почне думати, що раз його б'ють, і б'ють найближчі, найрідніші люди, то він поганий, більш того - гірше всіх інших дітей (тим більше що дорослі, як правило, так і заявляють: "Всі діти як діти, а ти. .."). Низька самооцінка може залишитися у такої дитини на все життя, таким чином, Ваше шльопання завдасть удару назавжди ...

Автор: Марина Холодова
Джерело http://digest.subscribe.ru/children/education/n757927794.html
Категорія: Метеріали для батьківських зборів | Додав: РІТА | Теги: бесіди з батьками, поради батькам
Переглядів: 1062 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]