menu

Чого ніколи не можна говорити дітям
16.02.2012, 23:24
Нерідко батьки схильні звинувачувати себе, коли діти «ведуть себе не так як того хотілося б батькам. Вони вважають, що не справляються з вихованням, не доросли до поставленими перед ними завдання і навіть готові передати виховання своїх дітей іншим людям, якщо це можливо. Але вони не повинні забувати, що дітям потрібніше всього своя сім'я, а сімейне виховання не може замінити жодна школа в світі. Батькам потрібно зрозуміти, що є межі їх можливостей і здібностей, і дозволити собі іноді робити помилки.

Однак, в момент роздратування об'єктивний погляд на речі легко втрачається, і тоді вони вимовляють слова, про які потім жалкують. Відбувається це від безсилля перед ситуацією, що здається нерозв'язною, якщо не дивитися на неї з дистанції. Діти чують іноді такі фрази, які ранять їх і глибоко западають в пам'ять. Тому необхідно думати, яке враження справлять докори батьків. Ось кілька прикладів.

 «Я ж тебе попереджав (а)!»


Вже з грудного вигодовування дитина починає вчитися життю, отримувати власний досвід. В принципі дитина навчається на своєму досвіді, хоча деякі отримані від батьків знання і можуть уберегти її від тієї чи іншої невдачі в житті. Якщо їй занадто часто нагадують, що мама чи тато все знають краще, тому що вони великі і розумні, то дитина скоро опустить руки і вважатиме себе нікчемним в порівнянні з дорослими.

«Я поскаржуся на тебе татові!»

Мати має право посилатися на батька в тому випадку, якщо це підтверджує єдність думок у батьків. Але якщо згадка батька служить загрозою, то мати виставляє сама собі погану оцінку як виховательці, показує, що вона безсила і слабка, не в змозі сама впоратися з ситуацією. А крім цього вона демонізує образ батька.

«Ти поганий!»

Коли дитині трапляється вести себе не так, як належить, її треба поправити, але не ставити під сумнів  її здатність розрізняти погане і хороше. Дитина має оцінювати себе позитивно. Не можна занижувати її самоценку як людини, можна критикувати лише вчинки. Потрібно сказати не «ти поганий (а)», а «ти вчинив(ла) погано». А погані вчинки, потім обов'язково потрібно обговорити, потрібно розповісти дитині, чому так робити погано, кому від цього погано, що може статися.

Постійно повторюючи йому, що він поганий, можна закріпити в ньому негативну думку про себе, яке збережеться в ньому і в дорослому стані, так що він буде завжди бачити себе гірше, ніж він є насправді.

 «Бери приклад з брата / сестри!»

Залучати інших дітей в якості прикладів - значить порушити ревнощі між ними, тому що той, хто провинився буде вважати, що інші краще за нього і батьки люблять їх більше. Дитина ж має відчувати, що у неї своє місце в сім'ї, що її приймають з усіма його якостями.



«З тебе ніколи нічого не вийде!»

Подібні висловлювання, що позбавляють дитину місця в майбутньому житті, відмовляють їй в перспективі стати «чимось», належать до найбільш сильним приниженням, яким піддають батьки своїх дітей. Ця фраза може відноситися до навчання, до школи чи до професії, але для дитини вона всеосяжна, вона знищена в свідомості своєї нікчемності.

Батьки заздалегідь моделюють сценарій майбутнього своєї дитини, закладаючи в підсвідомість її нездатність і нікчемність. Більш того, часто батьки заздалегідь налаштовують дітей на негативний розвиток подій: «тобі тільки до в'язниці залишається», «ти тільки в підлогомийки годишся», «добре, якщо тебе в вантажники візьмуть». На жаль, такі жахливі фрази, доводиться чути від, здавалося б, цілком здорових людей. І, на жаль, такі фрази чують діти від самих близьких та рідних людей, які, навпаки повинні підтримувати.

Джерело http://www.womenpretty.ru/upreki-roditeley.html
Категорія: Метеріали для батьківських зборів | Додав: РІТА | Теги: виховання дітей, поради батькам
Переглядів: 1033 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]