menu

Ваша дитина - шульга
18.12.2011, 12:13
Дитина наполегливо малює і їсть лівою рукою, незважаючи на всі ваші вмовляння? Чи варто його переучувати або краще змиритися з цією особливістю?

Лівшами називають не тільки людей, які краще управляють лівою рукою, а й взагалі тих, чиї лівосторонні парні органи (нога, рука, око, вухо) розвинені краще і відіграють провідну роль. Такі особливості людини обумовлені будовою його головного мозку. Коли у людини краще розвиненими виявляються «ліві» органи, це означає, що провідну роль в мозку займає права півкуля. І ось тут з'ясовується, що
відмінність «лівопівкульним» людей (тобто нашого праворукому більшості), від «правопівкульних» набагато глобальніше, ніж просто вибір ведучої руки.

Ліва півкуля мозку людини відповідає за такі функції нашого мислення як логіка, оперування знаками і символами, вміння розчленовувати і деталізувати предмети і події. Левополушарной мислення більш яскраво проявляється у чоловіків. Права ж півкуля відповідає за інтуїцію. Люди, у яких воно займає чільну роль, насилу розчленовують картину світу на складові частини, погано аналізують, зате вміють бачити предмет або подію цілком і знаходити нетривіальні та оригінальні рішення там, де їх «праворукі колеги» пасують.

Недарма серед лівшів така кількість художників, музикантів, архітекторів, математиків, фізиків! Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Пабло Пікассо, Олександр Македонський, Наполеон, Черчиль, Бісмарк, Чарлі Чаплін, Махатма Ганді, королева Вікторія. Альберт Ейнштейн, Ісаак Ньютон, Нікола Тесла, академік Павлов, Білл Гейтс, Гаррі Каспаров, Альбрехт Дюрер, Огюст Роден, Анрі Тулуз-Лотрек - всі вони були лівшами ... Але ж лівші - це всього 10% населення земної кулі.

До плюсів лівшів належить їх більш цілісна психічна структура, яка дозволяє їм легше пристосовуватися до нових умов. І не тільки при зміні роботи, колективу, сфери діяльності, але навіть при зміні клімату. Цікаво, що у «праворуких» жінок права півкуля мозку подана більш активно, ніж у чоловіків. Тобто стиль мислення лівші більш схожий зі стилем мислення жінки.

І все ж, бути лівшею в наше «праворукому» суспільстві досить важко. Дуже багато речей і предметів, що оточують нас, розраховані на праворуких більшість. Дверні ручки, ножиці, олівці, авторучки, лінійки, ножі, спорттовари, комп'ютери, телефони робляться для більшості. А лівшам доводиться пристосовуватися, відчуваючи при цьому дискомфорт.. І якщо дорослі вже навчилися миритися з певними незручностями, то малюкам це дається дуже нелегко.

За часів наших мам і бабусь ліворукість не заохочувалася. У школі і вдома дитину-лівшу змушували все робити правою рукою, намагаючись зламати і перевчити. Що ж з цього виходило? Замість обдарованої, талановитої, успішної людини в 90% випадків виходив забитий невротик-невдаха.

Переучені лівші стають плаксивими, легко збудливими й некерованими, у них починається заїкання і енурез, головні і шлункові болі, пропадає сон і апетит, і врешті-решт виникає стійка відраза до школи та навчання взагалі. І коли діти-лівші виростають, багато в кого  ці симптоми залишаються з ними.

Отже, що ж вам робити, якщо ви підозрюєте, що ваша дитина - лівша? Насамперед, підтвердити або спростувати свої підозри. Щоб визначити, лівша чи дитина, вам потрібно буде поспостерігати за ним протягом дня і відповісти на ряд питань. Наприклад, якою рукою дитина тримає ложку під час їжі, відкриває двері до кімнати, колупає в носі (так-так, всі діти роблять це), тримає яблуко, кидає сніжки, гладить кішку, тримає за паличку чупа-чупс ...

При цьому, якщо ви пропонуєте дитині ложку, яблуко, олівець, цукерку, ви не повинні давати йому цей предмет в певну руку. Найкраще покласти його перед дитиною на стіл на рівній відстані від обох рук, посередині. Якщо з 10 справ протягом дня 7 і більше буде зроблено лівою рукою, ваша дитина - лівша. Якщо близько половини - у вас амбідекстральний дитина, тобто обидві півкулі його мозку представлені однаково сильно. Тоді вам теж варто прислухатися до наших рекомендацій для батьків ліворуких дітей.

Світло і навчальні посібники повинні знаходитися від дитини-лівші з правого боку (ви пам'ятаєте: головне півкуля-праве, праве око передає картинку прямо до правого півкулі).

Ні в якому разі не дозволяйте дитині перевтомлюватися. Діти-лівші швидше втомлюються. Такі особливості їх нервової системи, і заняття з дитиною-лівшею не повинні тривати більше 15-20 хвилин. Потім відпочинок, і через деякий час можна знову повертатися до навчання.

Постарайтеся навчити свою дитину діяти обома руками. Для цього можна рекомендувати ліплення, макраме, гру на музичних інструментах, на яких активно задіяні обидві руки, плавання, гру в м'яч і інші заняття, де розвивається координація рухів кистей і пальців рук.

Навчання читання та письма у неправорукіх дітей має свої особливості. Коли дитина-лівша починає читати пропозицію, йому абсолютно все одно, чи почне вона читання з середини, кінця або початку рядка. При письмі діти часто пишуть букви дзеркально, не дописують пропозиції і слова, втрачають рядок.

Потрібно м'яко вказувати дитині на її помилки і розвивати звичку писати і читати зліва направо. Для цього можна «відзначити» ліву руку дитини чим-небудь (браслет або годинник), тому що ліворукі діти часто не можуть у визначенні, яка рука ліва, а яка права. Зазначена рука завжди буде служити місцем початку ряду.

Щоб відпрацьовувати цю навичку, можна складати мозаїку зліва направо-, викладаючи її рядами - так само, як ми пишемо і читаємо, складати кубики в тому ж порядку, читати комікси і придумувати власні історії за тематичними картинками, які потрібно розкласти в порядку розвитку сюжету в ланцюжок зліва направо. Можна також спочатку придумувати власні казки (а з фантазією у вашої дитини все добре) і ілюструвати їх з дитиною в тому ж порядку - від початку до кінця.

При навчанні читання шульзі дуже важко утримувати рядок, який потрібно прочитати. Тому для початку рекомендується закривати текст книги непрозорою лінійкою або шматочком картону і відкривати по черзі слово за словом (або навіть склад за складом) у міру просування дитини по тексту. Дитина буде читати таким чином до тих пір, поки навик утримувати потрібний напрямок і стеження за рядком не дійдуть до автоматизму.

З тими ж проблемами (і навіть більш серйозними) стикається дитина-лівша при переписуванні тексту. Адже в цьому випадку йому доводиться не тільки фіксувати свою увагу на тому місці в тексті, яке потрібно переписати, але при цьому також
переносити цей текст у зошит, вибудовуючи букви в ряд саме в тому порядку, в якому вони повинні стояти. Для лівші це архитяжке завдання, яке забирає багато часу й уваги. Якщо у дитини не виходить, а ви будете змушувати її знову і знову - результат від разу до разу буде все гірше. Тому не загострюйте увагу дитини на погано виконаному уроці, поясніть основні помилки і поверніться до цього завдання іншим разом.

Можливо, перераховані завдання здадуться батькам «лівшів» надзвичайно складними, але насправді це не так. Постійна систематична робота з дитиною скоро почне приносити свої плоди. І ви підготуєте своєї дитини до навчання в школі без шкоди для його фізичного та нервового здоров'я.

А там, можливо, у ряді великих лівшів з'явиться і його ім'я.

Марія Гузанова, психолог

Оригінал Littleone.ru
Категорія: Метеріали для батьківських зборів | Додав: РІТА | Теги: дитина лівша, поради батькам
Переглядів: 1733 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]