menu

Що квітень нам готує? Народний календар
03.04.2013, 09:43

1 квітня. Мученики Хрисанф і Дарія. День сміху. Вважалося, що в цей день прокидається домовик і тому слід обманювати один одного, щоб ввести його в оману.

 

2 квітня. Фотінія Самарянка. День особливого поклоніння льону. З ранку виносилися на вулицю тканину, лляні вироби, розвішувалися на заборах, воротах, хвіртках, рушники прикрашали гілки беріз. Вважалося, що це принесе в дім щастя.

 

3 квітня. Катаник. Межа зимовим потіхам дітвори, остаточно ховають санки. Реви не реви, катаник санки забрав.

 

4 квітня. Василь-сонечник. Сонце на Василя-сонечника в колах - до урожаю.

 

5 квітня. День Никона. Зяблик прилітає. У цей день зазивали птахів до ґанку, пригощали крихтами, зернятками, лляним насінням.

 

6 квітня. Захарій Постник. В цей день селяни очищали хати і двори від нечисті, палили багаття за дворами, обходили хати колами. Вішали на ніч у дворі мокрий рушник. Якщо висохне - рік буде урожайним, а якщо залишиться мокрим чи замерзне - літо буде мокре і ранній іній у кінці літа.

 

7 квітня. Благовіщення. У цей день птах гнізда не в'є, дівчина коси не плете. Як Благовіщення проведеш, такий і весь рік буде.

 

8 квітня. Гавриїл Благовіст. Розтає ґрунт, розкриває бруньки черемха, зацвітає червона верба. На день Архангела Гавриїла виверніть оглоблі з саней.

 

9 квітня. Матрьона Настовіца. У цей день селянки ставили в церкві свічку перед суворим образом святої Матрьони Солунської, яка засуджує недбайливих господинь.

 

10 квітня. Іларіон Виверни Оглоблі. Зацвіла мати-й-мачуха - чекай швидкого тепла.

 

11 квітня. У цей день говорили: Стоїть дерево кольором зелено. У цьому дереві - чотири угіддя: перше - хворим на здоров'я, друге - людям колодязь, третє - від зими світло, четверте - старезним сповивання.

 

12 квітня. Іван Листвичник. Щоб дощі на землю зійшли, на Івана в селі пекли обрядові печива - Листвиці. Початок тяги вальдшнепів. Якщо тяга раптом припиняється - чекай швидкого похолодання чи снігу.

 

13 квітня. Вогнище. Селянка, народжена в цей день, в полі вуглини несла, розводила вогонь, траву торішню палила.

 

14 квітня. Марія Єгипетська. У цей день варили пісні щі з квашеної капусти. Якщо на Марію розлив - чекай великої трави. Якщо раптом починає сходити лід - рік буде легким, гарним.

 

15 квітня. Тит Льодохід, Полікарп. Тит нехай водою вирує, щоб лід не тонув. Якщо лід на озерах потоне, то попереду важкий рік. З Тита починається токування глухарів.

 

16 квітня. Микола Льодохід. Рибалки зауважують: Якщо лід не піде в цей день, то рибний лов буде поганим. Вранці іній - до тепла на початку літа. Початок цвітіння вільхи і в'яза.

 

17 квітня. Йосип Поет. З цього дня прокидаються цвіркуни. На Йосипа вперше подає свій голос журавель. У цей день виходили на вулицю, зверталися до журавлів як до захисників від усякого зла.

 

18 квітня. Федул Теплий Вітрянік. Прийшов Федул - теплий вітер подув, вікна відчинив, хату без дров натопив.

 

19 квітня. Євтихій - день тихий. Якщо у цей день безвітряно - чекай урожаю ранніх ярих.

 

20 квітня. Килина. Дощ на Килину - хороша калина. Вважалося, що в цей день прокидаються русалки.

 

21 квітня. Родіон - ревучі води. Перший виїзд в поле. Якщо ком землі не розсипається, обробляти її рано - ґрунт сирий, а якщо розсипається - час культивувати або переорювати. Теплий вечір і тиха ніч на Родіона - до жаркого сухого літа.

 

22 квітня. У цей день обходили джерела і ключі. Підземна водиця, відмикає тобі шляхи весняні! У всякої сім'ї було своє джерело, яке шанували, очищали, з любов'ю брали з нього воду, вмивалися і пили.

 

23 квітня. Терентій Маревний. Якщо сонце зійде червоне у туманному серпанку - рік буде хлібородним. Якщо викотиться із-за гір-гори, що на долоні, - доведеться переорювати озиме поле , засівати ярою.

 

24 квітня. Антип повінь. Якщо річки не розкрилися, то весна пізня, а значить, літо варто чекати погане.

 

25 квітня. Василь Парийский. Антип воду ллє на заплави, Василь пару піддає. Вважалося, що в цей день ведмідь виходить з барлогу.

 

26 квітня. День Фомаїди. Прокидаються і починають шуміти джмелі.

 

27 квітня. Мартин Лісогон. У переддень травня лисиці по три дні, по три ночі сліпі та глухі і живуть у своїх норах. Вороняче свято. У цей день ворона всідається на гніздо.

 

28 квітня. Пуд. На Святого Пуда діставай бджіл. Виставляють бджіл для обльоту. На Пуда калина і горобина розпускають бруньки.

 

29 квітня. Ірина (Орися) . На Ірини сій капусту на розсадниках. Порожня вода підмиває береги.

 

30 квітня. Зосима Бджоляр. Бджоли сідають на цвіт вишні - до хорошого врожаю вишні. Бджіл вивозять на пасіку з примо
Категорія: Цікавинки до уроку | Додав: РІТА | Теги: народний календар
Переглядів: 1019 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]