Бранден стверджує, що більшість сімей, в яких ми виростаємо, - по суті, дисфункціональні. Батьківський вплив на нашу самооцінку дуже великий, хоча чинники, від яких вона залежить, різноманітні і не зводяться до чогось одного. Батьки перешкоджають нормальному розвитку самооцінки, коли вони передають дитині повідомлення про його або її "недостатності"; карають або докоряють за вираз "неприйнятних" почуттів; насміхаються, ставляться до дитячих думок і почуттів як до малоцінних і не дуже важливих; намагаються контролювати дитину за допомогою почуттів сорому і провини; надто опікають його або її, ускладнюючи нормальне навчання і розвиток впевненості в собі; ростять дитину зовсім без правил, тобто без підтримуючої структури, або правила суперечливі, загадкові, не підлягають обговоренню, гнітючі, в будь-якому випадку - гальмують нормальний ріст; заперечують дитяче сприйняття реальності і неявно сприяють сумнівам дитини в своїй розсудливості; представляють очевидні факти як нереальні всупереч раціональності дитини; тероризують дитини фізичним насильством або його загрозою; перетворюють дитину в сексуальний об'єкт; стверджують, що дитина погана, недостойна, грішна за природою своєю.
Самооцінка - це:
- Впевненість у своїй здатності думати і справлятися з життєвими задачами.
- Впевненість у своєму праві бути щасливим, почуття гідності, права на ствердження своїх потреб і бажань і на насолоду плодами своїх зусиль.
Самооцінка складається з двох взаємозалежних аспектів:
Самоефективності (відчуття особистої ефективності). Впевненість у функціонуванні власної психіки, у здатності мислити, у процесах, за допомогою яких я суджу, вибираю, вирішую; впевненість у здатності розуміти факти реальності, що входять в сферу моїх інтересів і потреб; когнітивна впевненість в собі.
Самоповага (відчуття особистої гідності). Впевненість у своїй цінності; позитивний (стверджувальний) принцип по відношенню до мого праву жити і бути щасливим; комфорт при доречному затвердження моїх думок, бажань і потреб, відчуття, що радість - моє невід'ємне право.
Нарешті, формальне визначення - самооцінка є схильність переживати себе як здатного впоратися з життєвими завданнями і як такого, що заслуговує щастя.
Чому нам потрібна самооцінка?
Необхідність самооцінки грунтується на двох фактах. Перший - наше виживання і оволодіння навколишнім середовищем залежить від оптимального використання свідомості. Другий - в оптимізації мисленнєвої діяльності ключовим є питання вибору - тобто особистої відповідальності. Хоча мислення істотно для успіху в житті, ми не запрограмовані мислити автоматично - у нас є вибір: думати чи не думати, діяти раціонально чи ірраціонально. Звідси й потреба в самооцінці - необхідність знати, що ми функціонуємо відповідно до вимог життя.
Самооцінка та досягнення
Прояви здорової самооцінки:
Особа, манера розмови та утворення відображають задоволення, отримуване від самого життя.
Легко, прямо і чесно говорить про переваги і недоліки (дружнє ставлення до фактів).
Відчуває комфорт, кажучи і вислуховуючи компліменти, вислови приязні, схвалення і т.п.
Відкрита для критики і визнає свої помилки, оскільки самооцінка не прив'язана до образу "досконалості".
Слова та утворення володіють якостями легкості і спонтанності (відсутня боротьба з самим собою).
Існує гармонійний зв'язок між тим, що людина говорить і робить і тим, як вона виглядає, звучить і рухається.
Спостерігається принцип відкритості і цікавості по відношенню до нових ідей, нового досвіду, нових можливостей у житті.
Почуття тривоги і небезпеки (якщо є) менш приголомшливі, оскільки їх прийняття, управління ними та проживання рідко сприймаються як щось, неймовірно важка.
У наявності здатність насолоджуватися гумористичними аспектами життя - своєї та інших.
В реакціях на ситуації і завдання присутня гнучкість, демонстрована в дусі винахідливості і навіть грайливості, оскільки існує довіра до себе, а життя не розглядається як іграшка року.
Стверджуюча (не агресивна) поведінка, своя та інших, сприймається з комфортом.
Є здатність зберігати гармонійність і гідність в умовах стресу.
Бранден відзначає і фізичні особливості здорової самооцінки:
Очі живі і яскраві.
Розслаблене обличчя, природний колір і хороша шкіра (за відсутності хвороби).
Природне становище підборіддя - в "співзвуччі" з усім тілом.
М'язи нижньої щелепи розслаблені.
Плечі тримаються прямо, але розслаблені.
Кисті рук розслаблені і спокійні.
Руки також спокійні і розслаблені.
Поза добре збалансована, спина пряма і розслаблена.
Хода має якість цілеспрямованості (без агресивності та владності).
Інтенсивність голосу відповідає ситуації, вимова зрозуміла і чітка..
Зауважте якість розслабленості на противагу хронічній напрузі, яка свідчить про наявність якогось внутрішнього конфлікту, розщеплення, самоізбеганія.
Самооцінки не може бути занадто багато, її може або бути достатньо, або бракувати. Питання про надлишок самооцінки піднімають люди, не впевнені в собі.
Роздуми про витоки самооцінки.
Необхідність самооцінки виникає з вольовий функції свідомості, яка ставить перед нами унікальну завдання - зробити себе компетентними у подоланні життєвих труднощів. Ми досягаємо цього, живучи усвідомлено, відповідально і цілісно.
Воля до розуміння обумовлює принцип присвяти усвідомленості і спрямована на інтеграцію того, що з'являється в нашому ментальному полі і на розширення цього поля. Воля до ефективності - відмова людської свідомості приймати безпорадність як постійну і незмінну умова. Вона проявляється у наполегливості перед обличчям труднощів. Розвинути її допомагає "стратегічне відсторонення" від проблемного контексту (не відчуження від реальності!).
Враховуючи принцип усвідомлення, для хорошої самооцінки істотна інтелектуальна незалежність ("думаємо самі за себе"). Часто те, що люди називають "думанням" - просто пережовування думок інших.
Міць самооцінки на робочому місці.
Самооцінка може бути найбільш важливим психологічним ресурсом при вирішенні життєвих завдань, в першу чергу - на робочому місці.
Фундаментальний аспект самооцінки - довіра власної здатності вчитися, судити, вирішувати. Нездатність приймати рішення - одна з головних причин неуспіху в житті. На думку Бранден прийняття рішення вимагає розгляду самого по можливості широкого контексту завдання. Корисно задатися питаннями:
Що я знаю про всі фактори, здатних вплинути на моє рішення?
Які всі передбачувані наслідки мого рішення?
На кого і як воно вплине?
Висока самооцінка дозволяє звертатися до інших з повагою і добрими намірами; мати переконаність у тому, що ти гідний успіху; домагатися високого рівня соціальної кооперації; відчувати власну значимість у робочому процесі.
Самооцінка - репутація, яку ми заробляємо у власних очах.
Натаниель Бранден, 1992
|