menu

Дитячий імунітет

Давним - давно було відзначено : людині, яка перехворілак деякими заразними хворобами, вони більше не страшні. 

У XIX столітті, завдяки старанням російського вченого І. Мечникова і французького мікробіолога Л. Пастера, подібної несприйнятливості до заразних хворобх було дано ім'я «імунітет».

Незважаючи на досить серйозну базу медичних знань, деякі аспекти імунного захисту породжували і продовжують породжувати міфи і небезпечні помилки. Особливо якщо мова йде про дітей.

Міф 1: Стан імунітету дитини можна визначити за загальним аналізом крові

Раніше вважалося, що хвороботворних агентів захоплюють і знищують тільки спеціальні клітини крові. Даний процес називається фагоцитозом.

Пізніше з'ясувалося, що фагоцитарної здатність мають клітини кровоносних судин, лімфатичних шляхів, кісткового мозку, селезінки, печінки та інших органів. Крім того, при проникненні в організм збудника хвороби відбувається вироблення специфічних білків - імуноглобулінів. Саме вони відповідають за нейтралізацію чужорідних речовин - антигенів. Відбувається це або шляхом прямого руйнування, або стимуляцією фагоцитозу.

Таким чином, імунітет працює як згуртована «команда» з клітин і білків, що діють у всіх органах і тканинах.

Загальний аналіз крові не може дати детальну інформацію про його стан. Безумовно, за допомогою сучасної лабораторної діагностики є можливість досліджувати багато параметрів імунної системи, однак неможливо тестувати імунітет в цілому.

Міф 2: У новонароджених імунітету немає, і їх треба тримати в стерильних умовах

Дотримуватися заходів гігієни, безумовно, потрібно. Але не потрібно занадто старатися, оскільки це може пошкодити нормальному формуванню імунітету малюка.

Процес формування імунітету починається ще в утробі матері. Малюк народжується з отриманими в останньому триместрі вагітності від матері факторами імунного захисту - антитілами, що утворюються в організмі під впливом того чи іншого чужорідної речовини, або антигену. Саме ці антитіла захищають малюка в перші три місяці життя.

Правда, недоношені діти не встигають отримати всі необхідні антитіла, тому саме їм необхідні максимально стерильні умови. А іншим новонародженим стерильність не потрібна і навіть шкідлива.

На організм дитини повинна надаватися антигенне навантаження, яке формує імунну пам'ять, часом на все життя. Батьки повинні без побоювання брати малюка на руки. Посуд досить після миття облити окропом.

Безумовно, є інфекції, при контакті шанс захворіти дуже високий. Це збудники холери, чуми, черевного тифу, дизентерії, вітряної віспи, кору та ін З людьми, яким поставлено такі діагнози, контактувати дитині ні в якому разі не можна. А надалі, якщо немає протипоказань, потрібно вакцинувати малюка згідно з календарем щеплень.

Міф 3: Якщо дитина хворіє, значить, у нього знижений імунітет

На шляху інфекції є кілька бар'єрів.

Перший - це шкірні покриви і слизові оболонки. Більшості бактерій і вірусів складно проникнути крізь них усередину організму. Поверхня шкіри вкрита водно-ліпідної плівкою, яка сама по собі затримує збудників інфекції, крім того, до її складу входять бактерицидні речовини, які вбивають багатьох мікробів. У слині міститься лізоцим, який також руйнує мікроорганізми. А клітини, що вистилають дихальні шляхи, завдяки руху своїх вій, видворяють з мокротою «непроханих» гостей.

Ще один бар'єр - це бактерії, які «дружать» з нашим організмом. Як, приклад, кишкова мікрофлора. У «подяку» за житло і їжу вона не дає можливості хвороботворним збудників прижитися і розмножитися.

Порушення в роботі цих механізмів захисту полегшують проникнення збудника в організм, де той уже зустрічається з власне імунними факторами захисту.

Захворювання - не завжди ознака того, що імунітет ослаблений. Іноді це говорить про те, що імунна система дитини ще не зустрічалася з подібною інфекцією. А інколи це просто свідчення того, що описані вище бар'єри не змогли стримати натиск численних інфекційних агентів, як це буває при грипі та ГРВІ. Часом регулярне провітрювання приміщень може допомогти уникнути зараження.

Про зниження імунітету свідчать часті (більше 6 разів на рік у маленьких дітей) і тривалі (більше 2 тижнів) застуди, хронічні або повторювані інфекції.

Міф 4: Бактерії в молоці матері небезпечні для імунітету дитини

Материнське молоко в нормі може містити деяку кількість бактерій.Вони також є на шкірі грудей. Не потрібно цього лякатися.

Перед годуванням мамі потрібно всього лише протерти груди рушником, намоченим теплою водою. Крім того, можливості сучасної медицини такий, що навіть при виявленні патогенних мікробів у молоці матері можна обійтися без його стерилізації та без прийому антибіотиків, небезпечних для кишкової мікрофлори.

По можливості не потрібно відмовлятися від грудного вигодовування.Грудне молоко відіграє важливу роль у становленні і підтримці імунітету дитини, оскільки сприяє нормалізації мікрофлори і містить значну кількість

Категорія: Час для роздумів | Додав: РІТА (18.11.2011)
Переглядів: 856 | Теги: імунітет
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]