menu

Які страхи нас переслідують?
«Подолання страху - це перемога, яка робить нас сильнішими,
ухилення від боротьби - це поразка, що послаблює і уязвляют нас ».
Фріц Ріман

Кожна людина чогось боїться. Існують глибинні страхи, які впливають на нашу поведінку і світовідчуття. Німецький психолог, психоаналітик, психотерапевт, астролог і письменник Фріц Ріман у своїй книзі «Основні форми страху» створив унікальну типологію особистостей.
Ріман виділив чотири типи страху, з якими стикається кожна людина в своєму житті:
1. Страх втрати власної ідентичності, тобто втрати власного «Я». Ми живемо в суспільстві, де нам доводиться підлаштовуватися під інших людей. День у день нам нав'язують певні моделі мислення і поведінки. Тому багато людей бояться втратити власну індивідуальність, розчинитися в суспільстві собі подібних.
2. Страх самотності, неприйняття нас суспільством. Ми відчуваємо себе беззахисними і ізольованими. Ми хочемо зберігати свою індивідуальність, але при цьому прагнемо до налагодження відносин з оточуючими людьми.
3. Страх кінцівки нашого існування. Тільки людина усвідомлює, що вона смертна, на відміну від інших живих істот. Це усвідомлення викликає у нас страх. Зазвичай цей страх трансформується в страх усіляких змін.
4. Страх перед незмінністю. Ми розуміємо, що  невільні і обмежені. Світ встановлює рамки у вигляді правил, норм поведінки, які не дають нам можливості проявляти свою життєву активність і спонтанність.
Якщо людина гармонійно розвинена, то вона долає ці страхи. Однак коли якийсь із страхів не подолана, виникають наступні особистісні типи:
1. Шизоїдний тип. Ця людина відчуває страх перед самовіддачею. Вона прагне до самостійності і самодостатності. Їй не потрібна нічия допомога, вона не хоче нікому бути зобов'язаною. Така людина тримає з людьми дистанцію, не даючи нікому перетинати створеного ним кордону. У неї виникають проблеми з проявом почуттів, однак вона володіє розвиненим інтелектом.
Цей тип особистості формується в перші місяці життя дитини, коли їй потрібна турбота і емоційний контакт з матір'ю. Недолік цього призводить до страху перед навколишнім світом і розвитку недовіри до світу. Шизоїдний тип іноді носить легкий характер - тобто невеликі проблеми в спілкуванні, але може бути і важким випадком з психологічними розладами - аутсайдерство, асоціальність або кримінальність.
2. Депресивна особистість. Така людина відчуває страх перед самотністю та ізоляцією. Тут важливу роль для неї відіграє бажання любити і бути коханою, прагнення до довірчих відносин. Вона дуже залежна від думки оточуючих. Зближуючись з кимось, депресивна особистість постійно відчуває страх втрати. Вона віддає себе всю іншому, забуваючи про свою індивідуальність, відмовляючись від власних бажань, потреб і думок.
Цей тип особистості формується через тривалого періоду надмірної залежності від матері. Після періоду абсолютної турботи і емоційного контакту дитина повинна вчитися автономності і самостійності. Не можна матері потурати всім бажанням дитини, захищати від зовнішнього світу, інакше вона стає пасивною і безвольною. У самому легкому варіанті депресивна особистість - це схильний до споглядальності і сором'язливості інтроверт. У важкому випадку - безнадія, депресія, самогубство, повна апатія, неробство або схильність до вживання наркотичних засобів.
3. Особистість з нав'язливостями Така людина відчуває страх перед мінливістю і ненадійністю. Це консерватор, який прагне себе у всьому убезпечити. Він завжди все заздалегідь планує і намагається все передбачити. Така людина боїться змін, боїться любові, яка не піддається логіці і некерована. Тому в шлюб вона вступає за розрахунком. Ця людина прагне до влади, щоб все контролювати.
Ця особистість формується у віці від двох до чотирьох років, коли дитина стикається з системою правил і заборон. Надмірний контроль викликає розлади у дитини. У легкому випадку - це акуратний і пунктуальний, ділова людина з величезним почуттям обов'язку, в складному - скептичний, педантичний підлабузник або «фанатик здоров'я».
4. Істерична особистість. Ця людина відчуває страх перед необхідністю і обмеженням свободи. Він боїться всяких обмежень, традицій і порядку. Істерична особистість уникає відповідальності, схильна йти на поводу у своїх почуттів, високої думки про себе. Така людина обожнює свята і прагне завжди бути в центрі уваги, відрізняється імпульсивністю.
Цей тип особистості формується у віці від чотирьох до шести років, коли дитина оволодіває новими поведінковими моделями. Якщо оточення дитини нестабільне, відсутні чіткі правила, якщо з дитиною звертаються як з малюком, вона не має хороших прикладів для наслідування - розвиваються істеричні нахили. У легкому варіанті - життєрадісно-імпульсивний, егоїстичний і напористий чоловік, у важкому - чоловіконенависниця і донжуани.
Повноцінна особистість здатна вирішити проблему страхів. Проте більшість людей схиляються до того чи іншого типу, так і не позбувшись свого остраху. Тому необхідно долати ці страхи, щоб не доводити справу до крайності. Типологія Рімана застосовується ефективно досі багатьма психологами.


Джерело: http://shkolazhizni.ru/
Категорія: Час для роздумів | Додав: РІТА (20.08.2012)
Переглядів: 881 | Теги: пізнання себе, психологія
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]