menu

Що об'єднує повагу, ввічливість і тактовність?
Змінюється світ, змінюються часи. Щось відживає, а щось залишається непорушним. Повага - одна з таких непорушних категорій. Як і сто, і двісті років тому, люди відчувають в ній потребу. Одні її шукають, інші її домагаються, треті вибирають з існуючого стану речей, що і хто заслуговує їх поваги.

Який сенс закладається в повагу і як вона може проявлятися?

Норми поведінки, вироблені суспільством, протягом часу змінюються і носять умовний характер, але вони не замінюють собою моральних почуттів і переконань. Повага, як визнання певних прав людини і норма відносин в суспільстві, є одним із пріоритетних категорій.

Якщо розглядати повагу як шанобливе ставлення, то виникає питання: кого ми можемо поважати? Звичайно, в першу чергу наших батьків, бабусь і дідусів. Через них ми пізнавали і відкривали світ. Вкладені в нас душевні сили дозволили нам стати тим, ким ми стали. Повагу як шанобливе ставлення можуть викликати літні люди, їх вік, досвід і пройдений життєвий шлях.

Повагу в сенсі визнання значущості та цінності для нас певного кола людей можуть викликати члени сім'ї, друзі, колеги по роботі, знайомі. Значущими критеріями поваги тут може виступати право на гідне ставлення, авторитет людини,її статус, справи, вчинки.

Ввічливість, як форма прояву поваги, походить від давньоруського «вежа» - знає, знавець. Звідси ввічливий - це той, хто знає, як себе вести. Ввічливість виражається за допомогою чемного поводження. Але не завжди в житті ввічлива людина дотримується зовні правил поведінки та внутрішньо може поважати людину. Вона просто дотримується формальністі. Справжня ввічливість це наявність доброзичливого ставлення до людини, а це не завжди можливо.

Тактовність, як форма прояву поваги, має на увазі почуття міри, уміння співставляти свою поведінку з почуттями інших людей і усвідомлювати межі дозволеного. Тактовності властиво інтуїтивне визначення правильного тону в спілкуванні з людьми.

Часті волання у справі і без діла щодо поваги, ввічливості і тактовності призводять до їх знецінення або підміну. Цинізм тоді зводиться в ранг чеснот, за ввічливістю дотримується проста формальність, тактовність стає рідкісним явищем. Тільки одними вказівками і закликами до поваги не можна викликати відповідне почуття. Це призведе тільки до того, що в кращому випадку буде дотримуватися формальне ставлення.

Почуття поваги - така категорія, яка повинна бути чимось підкріплена. Ось тільки чим? Кожен з нас вибирає, хто і що заслуговує  поваги (сама по собі людина, її справи, вчинки), а що приймається як гра в формальності. Закликати, а тим паче змусити поважати те, що не підкріплене вагомими критеріями для людини - не дасть бажаного результату.

Що ж об'єднує повагу, ввічливість і тактовність? Якщо в повазі вкладається не зовнішнє дотримання формальності, а внутрішня позиція по відношенню до іншої людини, то загальним цю тріаду робить його підстава - повага. Ввічливість і тактовність проявляють себе як зовнішні форми поваги.

Єдність поваги, ввічливості і тактовності - це наше ставлення один до одного, до справ, вчинків, поведінки. Чи буде ця єдність носити формальний характер або мати під собою вагомі критерії - вибирати кожному з нас.



Джерело: http://shkolazhizni.ru/
Категорія: Час для роздумів | Додав: РІТА (03.06.2012)
Переглядів: 1241 | Теги: ввічливість, повага
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]