menu

Вплив комп'ютера на здоров'я
Останніми роками значно збільшилася кількість людей, провідних весь робочий день за комп'ютером. Персональний комп'ютер став нашим супутником і удома. Без комп'ютера не обходяться і наші діти, вчившись як в школах, так і в інститутах і інших учбових закладах. У зв'язку з цим все частіше стали виникати питання про те, як впливає комп'ютер на здоров'ї. До цього дня, саме по цій темі йдуть численні дискусії. Який вплив комп'ютера на здоров'я, як дітей, так і дорослих? Чи шкідливо це? І якщо так, то наскільки? Чи небезпечніше комп'ютер телевізора, або в нім шкоди не більше, ніж в звичайних електронних приладах в нашому будинку? Як впливає комп'ютер на наше здоров'я, на нашу психологію, зір? І ще багато подібного роду питань.

Розглядаючи вплив комп'ютерів на здоров'ї, відзначимо декілька чинників ризику:
- проблеми, пов'язані з електромагнітним випромінюванням;
- проблеми зору;
- проблеми, пов'язані з м'язами і суглобами;
- стрес, депресія і інші нервові розлади, викликані впливом комп'ютера на психіку людини.

В кожному з цих випадків ступінь ризику прямо пропорційний часу, що проводиться за комп'ютером і поблизу нього. Проблеми, пов'язані з електромагнітним випромінюванням Кожен пристрій, який проводить або споживає електроенергію, створює електромагнітне випромінювання. Це випромінювання концентрується навколо пристрою у вигляді електромагнітного поля.
Деякі прилади, на зразок тостера або холодильника, створюють дуже низькі рівні електромагнітного випромінювання. Інші пристрої (мікрохвильові печі, телевізори, монітори комп'ютерів) створюють набагато вищі рівні випромінювання.

В даний час про вплив електромагнітного випромінювання на організм людини, практично ні чого не відомо, та і за комп'ютерами ми сидимо поки не багато років. Проте деякі роботи і дослідження в цій області визначають можливі чинники ризику, так, наприклад, вважається, що електромагнітне випромінювання може викликати розлади нервової системи, зниження імунітету, розлади серцево-судинної системи і аномалії в процесі вагітності і відповідно згубна дія на плід.

По можливості необхідно мінімізувати згубний вплив електромагнітного випромінювання:
- Системний блок і монітор повинні знаходитися якнайдалі від вас.
- Не залишайте комп'ютер включеним на тривалий час якщо ви його не використовуєте, хоча це і прискорить знос комп'ютера, але здоров'я корисно.
- Так само, не забудьте використовувати «сплячий режим» для монітора.
- У зв'язку з тим, що електромагнітне випромінювання від стінок монітора набагато більше, постарайтеся поставити монітор в кут, так що б випромінювання поглиналося стінами.
- По можливості скоротіть час роботи за комп'ютером і почастіше переривайте роботу.

Точно відоме - шкідливо знаходитися в полі позитивно заряджених іонів, а це зона перед екраном дисплея на електронно-променевій трубці. Позитивне електростатичне поле від високої напруги на трубці «висмоктує» з простору між особою, руками на клавіатурі користувача і самим екраном всі негативні іони, а насичення позитивними іонами повітря, пороши, диму шкідливо впливає на слизисту око, носоглотки, шкіру рук.

«Сохне горло», «сохне шкіра» - типові скарги і справедливі. Зняти це поле можна хорошим заземленим захисним фільтром на екран трубки. Проблеми зору - це найпоширеніша проблема, якою цікавляться люди, і на яку із сто процентною упевненістю можна відповісти, що на зір комп'ютер впливає негативно. У будь-якому випадку, коли діти або дорослі зайняті роботою, пов'язаною з напругою зору, їх очі стомлюються.

Ця проблема добре знайома автоаматорові, що довгий час знаходиться в дорозі, або будь-якому читачеві, що годинами не відривається від книги. М'язи, які управляють очима і фокусують їх на певному предметі, просто втомлюються від надмірного навантаження. Потенційна втома очей існує при будь-якій роботі, в якій бере участь зір, але найбільш велика вона, коли потрібно розглядати об'єкт на близькій відстані.

Проблема ще більш зростає, якщо така діяльність зв'язана з використанням пристроїв високої яскравості, наприклад, монітора комп'ютера. У дітей особливо часто втомлюються очі, оскільки їх очі і м'язи, які ними управляють, ще не окріпнули. Читання понад міру, необмежене за часом просиджування перед телевізором або комп'ютером вимагають від молодих очей серйозної напруги.

найчастіше стомлюваність зору призводить до того, що діти стають млявими і дратівливими. Як може підтвердити кожен батько, ці наслідки виникають не обов'язково тільки при роботі за комп'ютером. Але якщо діти так сильно захоплені комп'ютером, що весь вільний час проводять за клавіатурою, то ця «неприємність» може перерости в щось більше, що зажадає корекції в ранньому віці. Хоча ще і не доведено, що комп'ютери дійсно можуть викликати погіршення зору, деякі офтальмологи висловлюють побоювання, що надмірне захоплення ними в ранньому віці може зробити негативний вплив на м'язи, керівники очима, внаслідок чого дитині дуже важко буде концентрувати зір на певному предметі, особливо в таких заняттях, як читання. Якщо це відбудеться, проблему корекції зору доведеться вирішувати за допомогою окулярів. На щастя, більшості цих проблем вдається достатньо легко уникнути, якщо застосовувати найзвичайніші запобіжні засоби.

найочевидніше рішення - це обмежити кількість часу, що проводиться дітьми за комп'ютером без перерви. Ідеальною «розрядкою» між комп'ютерними заняттями може бути фізична активність, що не вимагає напруги зору, - прогулянка, гра в м'яч на повітрі або навіть похід з дорослими в магазин.

Деякі фахівці пропонують вправи для очей, що допомагають дітям уникнути проблем, зв'язаних з використанням комп'ютера. Це можуть бути такі прості вправи, як, наприклад, стеження за об'єктами, рухомими в полі зору, або концентрація зору на видалених предметах. Чергування роботи за комп'ютером з іншими видами діяльності корисно ще і тим, що останні часто включають зорові рухи, що є хорошими вправами для очей.

Відомі три варіанти вправ для очей, які дозволять Вам зняти втому, виключити виникнення головного болю від роботи за дисплеєм. Ви можете вибрати будь-який з трьох варіантів вправ, вони рівноцінні. А можете чергувати їх, якщо всі вони Вас влаштовують. Вправи можна виконувати сидячи або стоячи, але обов'язково відвернувшись від екрану. Постарайтеся ритмічно і глибоко дихати, а рухи очей прагніть робити з максимальною амплітудою.

Варіант 1:
1. Закрийте очі, сильно напружуючи очні м'язи, і вважайте: «раз, два, три, чотири». Розкрійте очі, розслабивши м'язи очей, подивитеся удалину, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Повторите вправу 4-5 разів.
2. Подивитеся на перенісся і затримаєте погляд на рахунок «разів, два, три, чотири». Але не допускайте втоми очей! Розплющте очі, подивіться удалину, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Повторите вправу 4-5 разів.
3. Не повертаючи голови, подивитеся направо і, зупинивши погляд, вважайте: «раз, два, три, чотири». Після цього подивитеся удалину, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Аналогічно зафіксуйте погляд вліво, вгору і вниз. Повторите вправу 3-4 рази.
4. Переводите погляд швидко по діагоналі: направо вгору -налево вниз, потім прямо і повторюйте ці рухи очей, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість».
Повторите це вправи, переводячи погляд наліво вгору - направо вниз і удалину, рахуючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Повторите вправу 4-5 разів.

Варіант 2:
1. Закрийте очі, не напружуючи очні м'язи, вважайте: «раз, два, три, чотири». Широко розкрійте очі і подивіться удалину, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Повторите вправу 4-5 разів.
2. Подивіться на кінчик носа, вважайте: «раз, два, три, чотири». Переведіть погляд удалину, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Повторите вправу 4-5 разів.
3. Не повертаючи голови (голова прямо), робіть поволі кругові рухи очима вгору - управо - вниз - вліво і у зворотний бік: вгору - вліво - вниз - управо. Потім подивитеся удалину, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Повторите вправу 4-5 разів.
4. При нерухомій голові переведіть погляд вгору, вважайте: «раз, два, три, чотири»., подивитеся прямо, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість».
Аналогічним чином переводите погляд вниз - прямо, управо - прямо, вліво - прямо, по діагоналі в одну і іншу сторони і прямо. Повторите вправу 3-4 рази.

Варіант 3:
1. Голову тримати прямо. Моргнути, не напружуючи очні м'язи, вважаючи до 10-15.
2. Не повертаючи голови (голова прямо) із закритими очима, «подивитися» направо, вважаючи: «раз, два, три, чотири», потім наліво, вважаючи: «раз, два, три, чотири», і прямо, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Підняти очі вгору, вважаючи: «раз, два, три, чотири», опустити вниз, вважаючи: «раз, два, три, чотири», і перевести погляд прямо, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Повторите вправу 4-5 разів.
3. Подивитися на вказівний палець, віддалений від очей на відстань 25-30 см, вважаючи: «раз, два, три, чотири», потім перевести погляд удалину, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Повторите вправу 4-5 разів.
4. У середньому темпі виконати 3-4 кругах рухи очей в праву сторону, стільки ж в ліву сторону і, розслабивши очні м'язи, подивитися удалину, вважаючи: «раз, два, три, чотири, п'ять, шість». Повторите вправу 1-2 рази«.

Непогано також різноманітити характер занять дитини за комп'ютером. Наприклад, роботу з текстовим процесором можна чергувати з грою, в якій присутні рухомі об'єкти. Таке чергування вимагатиме від молодих очей абсолютно різної поведінки і перешкодить їх стомлюваності, викликаною тривалою концентрацією зору на одній і тій же меті.

Нарешті, важливо прийняти заходи по зменшенню віддзеркалень від монітора. Яскраве і нерівне освітлення в кімнаті може викликати неприємні віддзеркалення на екрані. Можливі способи вирішення цієї проблеми полягають у виключенні верхнього освітлення, штори на вікнах, які пропускають дуже яскраве світло, і повороті монітора так, щоб ні прямо перед ним, ні ззаду не було яскравих джерел світла. Можна порадити використовувати спектральні окуляри (з діоптріями або без).

Проблеми, пов'язані з м'язами і суглобами У людей, що заробляють на життя роботою на комп'ютерах, найбільше число скарг на здоров'ї пов'язане із захворюваннями м'язів і суглобів. Найчастіше це просто оніміння шиї, біль в плечах і поясниці або колення в ногах. Але бувають, проте, і серйозніші захворювання. Найбільш поширений кистьовий тунельний синдром, при якому нерви руки ушкоджуються унаслідок частої і тривалої роботи на комп'ютері.

Біль в руках, особливо в гроні правої руки, викликана довгою роботою за комп'ютером придбала назву тунельного синдрому або синдрому зап'ястного каналу, а так само, придбала статус професійного захворювання комп'ютерників (програмістів, машиністів і людей, робота яких ведеться в основному на комп'ютері). Причиною виникнення болю є затискання нерва в зап'ястному каналі. Затискання може бути викликане розпуханням сухожиль що проходять в безпосередній близькості до нерва, а так само, розпуханням самого нерва. Причиною затискання нерва є постійне статичне навантаження на одні і ті ж м'язи, яке може бути викликана великою кількістю одноманітних рухів. Головне, щоб «мишка» лягала в руку. А це залежить від розміру кисті, довжини пальців, положення руки на столі. Перш, ніж купувати нову «мишку», потримайте її в руках, посувайте по килимку. А вже колір або прозорість - це на любителя! або незручним положенням рук, під час роботи з клавіатурою, при якому зап'ясті знаходитися в постійній напрузі. Все це може привести до постійного відчуття болю або дискомфорту в руках, ослабленню і онімінню рук, особливо долонь.

Біль в руках може бути викликаний не тільки затисканням зап'ястного нерва, але і пошкодженням хребта (остеохондроз, грижі міжхребцевих дисків) при якому ушкоджується нерв що йде до рук від спинного мозку. У найбільш важкій формі цей синдром виявляється у вигляді болісних болів, що позбавляють людину працездатності. У дітей такі проблеми виникають рідко, що все-таки самі захоплюються з них не проводять стільки часу за комп'ютером, як дорослі професіонали.

Обов'язково прослідкуєте, щоб стілець, на якому сидить дитина, не був дуже високим або дуже низьким. Примушуйте дитину під час занять за комп'ютером не горбити. Якщо ви виробите у нього звичку сидіти рівно і дивитися прямо на комп'ютер, то найімовірніше йому вдасться в майбутньому уникнути проблем з м'язами і суглобами. Для профілактики і лікування синдрому зап'ястного каналу слід поклопотатися про ергономічності свого робочого місця, якомога частіше переривати роботу і виконувати невеликий набір вправ для рук.

При роботі з клавіатурою, кут згину руки в лікті повинен бути прямим (90 градусів) При роботі з мишкою кисть повинна бути прямій, і лежати на столі якнайдалі від краю. Стілець або крісло повинно бути з підлокітниками, так само бажана наявність спеціальної опуклості для зап'ястя (килимок для миші, спеціальної форми клавіатура або комп'ютерний стіл з такими опуклостями). Стрес, депресія і інші нервові розлади, викликані впливом комп'ютера на психіку людини

Крім того, що тривала робота за комп'ютером негативно позначається на здоров'ї, що вже позначається на психіці, вона ще і связанна з постійним роздратуванням, джерелом якого можуть бути різні ситуації. Напевно, немає такої людини, у якої ні коли не зависав комп'ютер з втратою, не збереженої інформації, не було проблем з якими або програмами і т.д.
За наслідками досліджень, стресові ситуації пов'язані з комп'ютером, а особливо з інтернет приводять до збільшення споживання спиртних напоїв. Таким чином, ми отримуємо або психічну неврівноваженість або алкоголізм або всі разом.

А ось японські і англійські лікарі б'ють тривогу. Серед їх пацієнтів збільшилася кількість скарг на порушення функцій пам'яті. Дослідження, проведені ученими однієї з японських клінік серед пацієнтів у віці від 20 до 35 років, показали, що нинішнє покоління, виховане на всіляких пристроях «зовнішньої пам'яті», втрачає здатність запам'ятовувати нове, згадувати старе, а також виділяти з величезного об'єму інформації необхідні відомості.

Спілкування з комп'ютером, особливо з ігровими програмами, супроводжується сильною нервовою напругою, оскільки вимагає швидкої у відповідь реакції. Короткочасна концентрація нервових процесів викликає у дитини явне стомлення. Працюючи за комп'ютером, він випробовує емоційний своєрідний стрес. Дослідження показали, що навіть саме очікування гри супроводжується значним збільшенням змісту гормонів кори надниркових. Профілактика нервових розладів полягає в нас самих, тому давайте, якомога більше мінімізуємо подверженіє нас самих всякого роду психічних захворювань.

1. Постарайтеся зробити так, що б при роботі комп'ютер давав якомога менше збоїв і менше дратував вас.

2. У інтернет: не чекайте довго завантаження сторінки подивитеся в цей час іншу, постарайтеся користуватися якісним доступом.

3. Якомога частіше переривайте роботу з комп'ютером, по можливості проводите більше часу на вулиці, палите не за комп'ютером, а на балконі або де передбачено, але якнайдалі.

4. Їжте в спеціально відведених для цього місцях, щоб ненароком не пролити кави на клавіатуру і щоб хлібні крихти не попадали і не застрявали в непотрібних місцях.



Джерело: http://informatic.org.ua/forum/69-248-1
Категорія: Час для роздумів | Додав: РІТА (17.04.2012)
Переглядів: 2046 | Теги: дитина та ІКТ, комп'ютер
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]