menu

Як не стати жертвою маніпулятора?
Напевно, немає людини, яка хоча б раз в житті не піддавалася маніпулюванню. Від цьогоуникнути не вдається нікому з нас, але щоб не стати справжньою маріонеткою в руках досвідченого маніпулятора, щоб не потрапити в залежність, варто знати деякі секрети, якими користуються ті, хто бажає смикати за ниточки, керуючи людьми.
Суть маніпулятивної діяльності - підміна справжніх цілей, намірів помилковими. Але той, хто опиняється жертвою маніпулятора, найчастіше думає, що бачить справжні події і відчуває справжні почуття. Найпростіша маніпуляція - концерт під фонограму. Ми із залу бачимо, як співак, тримаючи в руках мікрофон, відкриває рот і, слідуючи логіці, так як ми чуємо спів, думаємо, що співає саме він і саме зараз. Але це була фонограма, у наявності підміна діяльності. Знаходяться в залі людьми вміло зманіпульовані - змусили повірити у те, що спів «живе». Ми аплодуємо, захоплюємося концертом і співаком - тобто ведемо себе саме так, як потрібно маніпулятору. У цьому вся суть маніпулювання - домогтися вигідного для себе результату. І що найголовніше для маніпуляторів - зробити все так, щоб той, ким маніпулюють, подумав, що надходить самостійно, з власної волі.
Ми розповіли про найпростіший метод маніпуляції, а тепер переходимо до тих методів, які використовуються проти нас майже щодня - на роботі, в магазині, в родині.
Про маніпуляціях на роботі, насправді, можна говорити нескінченно. Якщо начальник вміє майстерно смикати за мотузки, то він буде панувати над підлеглими. Як правило, використовується лестощі. Шефу треба, щоб хтось виконав термінову роботу, яка не буде оплачена як понаднормова. Він підходить до своєї жертви, заздалегідь обраної, і каже: «На вас вся надія! Так як Ви це зробите, не зробить ніхто ». Знайомі слова? Це маніпуляція. Якщо прохання вбирається в слова, безпосередньо стосуються ваших почуттів - це, безсумнівно, маніпуляція. Начальник може сказати, що виконання цієї роботи дуже важливо для фірми, але «тиснути» на те, що крім вас ніхто не впорається - не чесно.
Якщо вас хтось просить про щось і говорить: «ну заради мене!» - Це маніпуляція. Найчастіше так маніпулюють чоловіками жінки, дітьми батьки. Запам'ятайте: маніпулятор працює виключно з почуттями. Якщо ви відмовите маніпулятору - він тут же образиться: «як, ти не хочеш мені допомогти?». І нам вже і самим стає соромно і ніяково: «ну що ж я такий не хороший», і ми погоджуємося. Не пробуйте, жінки, маніпулювати своїми чоловіками в ліжку. Психологи говорять, що використовувати сексуальні відносини для досягнення своїх цілей неприпустимо!
Ознака маніпуляції - нам неприємно, відчуття дискомфорту. Нам нав'язують зробити те, що нам не хочеться, при цьому ми підсвідомо розуміємо, що нас використовують. Можливо, до того як нас почав використовувати все той же начальник, або подруга, ми отримали невелику заохочення, або подарунок. Відчуття незручності змінюється почуттям вдячності і вже ми не в силах відмовити тому, хто зазначив нас своєю увагою, іноді перед всім колективом, заохотивши цінним призом або путівкою. І ось шеф, подарувавши на копійку, через час починає нас експлуатувати на гривню. А якщо ще й відносини стали майже дружніми, то відмовити нам стає просто неможливим.
А що з нами роблять майстерні маніпулятори з торгівлі! Якщо раніше в наших магазинах продавці нагадували партизан на допиті, то тепер, варто переступити поріг магазину, як з усіх сторін до тебе поспішають уважні продавці, які навперебій починають вас нахвалювати. І пропонують вам те, без чого, за їхніми словами, ви зараз просто не зможете жити, адже вже все, що поважають себе люди це купили. І що ми найчастіше робимо? Купуємо, тому що нам незручно піти без покупки, адже стільки часу було приділено особисто мені, і нехай я не купив те, що пропонували, але нічого не купить - це якось незручно.
У продавців - і про це варто добре пам'ятати - одна мета: обсяг продажів, від яких залежить їх просування по службі і зарплата. Їх абсолютно не цікавить ні ваш смак, ні ваша фігура, яку вони можуть хвалити, пропонуючи одяг, переконуючи вас, що вам дуже йде, ні ваш дефіцит сімейного бюджету, якщо ви справді купите ту саму річ, яка, за їхніми словами, на вас дуже добре виглядає.
Справжній, чесний продавець ні в якому разі не повинен зачіпати ваші почуття і відчуття. Яке право має продавець вказувати вам, що вам слід приміряти і що вам до лиця, якщо ви його не попросите про це? Потрібно чітко розрізняти, де вами маніпулюють, щоб не танцювати під чужу дудку і не робити необачних покупок. Коли продавець каже: «Можна вам запропонувати нову колекцію, яку завезли в магазин тільки вчора?» Це нормальна професійна фраза. Якщо ж ви чуєте: «Я бачу, ви знаєте толк в елітних речах. У нас є нова колекція, яку ми пропонуємо тільки особливим покупцям. Я вірю, що вона вам сподобається ». Що це? Звичайно, маніпуляція чистої води.
Отже, якщо ви боїтеся образити людину - це ознака того, що вона вами намагався маніпулювати. Спочатку маніпулятор намагається змусити вас полюбити його, потім він, заради цієї любові починає від вас вимагати те, що йому завгодно. Жертвами маніпуляторів найчастіше стають люди, які недостатньо поважають і цінують себе. Є маса способів ввічливого відмови. Згадайте професора Преображенського з «Собачого серця», який відмовив завідуючої культотделом, яка намагається продати йому журнали на користь дітей Німеччини? Хіба він був грубий, коли відмовився їх купувати? Ні, він лише відповів: «Ні, не візьму». - «Ви не співчуваєте дітям Німеччини?» - «Співчуваю». - «Так чому ж?» - «Не хочу». Ось чудовий приклад, як можна припинити маніпуляцію. Кожен з нас може скористатися правом сказати «ні» або «не хочу», якщо відчуваємо, що нами намагаються маніпулювати.
Пам'ятайте ще одне - чесність і серйозність - головне протиотруту маніпуляцій. Припинити їх можна, якщо речі називати своїми іменами. Вмілому маніпулятору-начальнику можна сказати: «Я ціную вашу увагу, яку ви мені приділяєте, і ваша думка для мене дуже важливо. Але я не можу пожертвувати відносинами з сім'єю, яка не зможе отримати не тільки моєї уваги на цих вихідних, так як ви просите мене працювати, але і коштів, так як ви не мають наміру оплатити цю роботу як надурочну ».
Знайте, що не-маніпулятор вас зрозуміє і не стане ображатися, а той, хто шукав вигоду у відносинах з вами тільки для себе, він буде і ображатися, і всіляко це показувати - чи потрібні вам такі стосунки? Що для вас важливіше - особиста свобода або лестощі з боку морально нечистоплотних людей? Вибирати вам.
Зробіть правильний вибір!


Джерело: http://shkolazhizni.ru/archive/0/n-5308/
Категорія: Поради психолога | Додав: РІТА (26.02.2012)
Переглядів: 896 | Теги: поради психолога
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]