20.06.2014, 12:52 | |
Тема: Урок позакласного читання «З чистого джерела народної мудрості». Мета: Закріпити знання школярів, одержані при вивченні розділу «З чистого джерела народної мудрості»; дати ширші уявлення про фольклорні джерела; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до усної народної творчості. Обладнання: Тематична виставка книг, малюнків; збірник творів «Позакласне читання.4 клас»;збірка «Прислів’я, прикмети та повір’я українського народу», укладач Н.Кусайкіна; зображення квітки-семицвітки; ілюстрації до українських народних казок; вишитий рушник. Хід уроку.
Повідомлення теми уроку(слайд №1) Робота з виставкою книг -Які книги ви читали? -Які твори рекомендуєте прочитати однокласникам? -Які книги бачите вперше?
Бесіда вчителя.
Колись народна мудрість передавалася від покоління до покоління, з уст в уста і звалася усною народною творчістю. З виникненням писемності, завдяки збирачам творів усної народної творчості (етнографам) ми знайомимося і вивчаємо їх із книг, газет,журналів.
Перша наша зупинка - пісня.
Зараз ми послухаємо колискову «Ой ходить сон коло вікон…» у виконанні вашої однокласниці, а ви будете їй допомагати. (виконується колискова)
Приступаємо до гри М’яч один-а нас аж три Грав я сам І грали вдвох, А тепер пограєм втрьох. -Це лічилка. - Так, дітки. І наступною нашою зупинкою будуть лічилки. - Для чого люди придумали лічилки? - Які лічилки ви знаєте?
Ось і вся лічилка.
Добрим дощиком полито Жито стигло, достигало Колосочками кивало А ти, ниве, не кивай А на вулицю тікай.
Загубила там корзинку А в козинці паляниця Хто з’їв, тому жмуриться -До якої гри призначена ця лічилка?
Наступною нашою зупинкою буде гра.
-Діти, зараз ми з вами пограємо гру «Подоляночка».
Наступною нашою зупинкою будуть прислів’я. -Дітки, а що таке прислів’я?
-А які прислів’я ви знаєте? 1. Поспиш весною - заплачеш зимою. 2. Як почав орати, то в сопілку не грати. 3. Як терен квітнем забіліє-селянин ячмінь сіє. 4. Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі. Робота над прислів’ями. -Діти, подивіться, будь-ласка, на екран. Перед вами стоїть завдання: правильно з’єднати прислів’я і пояснити їх значення. (слайди №2-3) 1. Грудень рік кінчає…там нема комашок. 2. Де багато пташок…в ліс не ходити 3. Вовка боятися…зиму починає.
Приказки складаються з однієї частини.
Наступною нашою зупинкою будуть прикмети. Зараз ми з вами послухаємо вірші Д.Білоуса. 1 учень: Слухай дідусів, Слухай бабусь - Завжди підкажуть Мудрість якусь. 2 учень: Кожен бо город Має свій норов Кожне сільце Має своє слівце Кожна людина В своїм роді єдина. А прикмет у народі - Й полічити нам годі! У кожної прикмети - Свої секрети. Знають їх діти, Знають бабусі, З ними внучатам Тепло, як у вусі. 3 учень: Любе внучатко, Слухай і читай В дідуся й бабуні Мудрість набирай.
Ми прислухаємось до порад Д.Білоуса, щоб з’ясувати, які ви знаєте прикмети. Зараз подивимося на екран і прочитаємо прикмети про осінь. (слайди №4-5)
Наступна наша зупинка-загадки.
Відгадайте загадки.
Побудована питальним реченням.
А коса її надворі.(Морква)
За цими малюнками вам необхідно скласти загадки(білка,заєць,їжак,соняшник). Послухайте, яких правил треба дотримуватись під час складання загадок:
І кінцевою нашою зупинкою буде казка.
Жила-була вона з прадавніх часів, про які вже й стародавні книги не пам’ятають. І тепер живе вона в народі. Бо вона - то диво з див людства! Казку люблять усі, бо в ній можна почути таке чого й на світі немає. Ми можемо співпереживати з героями, а можемо з ними насміятися досхочу. А ще Казка примусить замислитися,чи правильно ти живеш… То що ж таке казка?
Діти, ви мали домашнє завдання - опрацювати українську народну казку «Дарунки з трьох зернин». Чи всі прочитали? Для того, щоб переконатися, що ви прочитали цю казку і знаєте її зміст, я перевірю за допомогою запитань.
Поміркуйте, чому ми любимо читати казки?
Підсумок уроку. На цьому наша подорож закінчилася. Підсумовуючи наш урок, я хочу сказати, що багато наша мова, культура, та твори усної народної творчості. Читайте книги і ви багато дізнаєтесь із цього невичерпного джерела народної мудрості. Нашому уроку кінець, а хто слухав-молодець! | |
Категорія: 2 клас | | | |
Переглядів: 7100 | Завантажень: 0 |
Всього коментарів: 0 | |