menu

Бібліотечно – бібліографічний урок. Структурна одиниця книги – анотація .
29.07.2014, 12:40

Тема . Структурна одиниця книги – анотація .

Мета . Познайомити учнів місцем та значенням анотації в книгах різних                      

            жанрів  .   Навчити   будувати   тексти    анотацій  за   колективно

            складеним планом .

Місце проведення . Шкільна бібліотека .

Хід уроку

Учні поділені на групи . У кожної групи на столі лежить книга , яка  сподобалася .

Актуалізація опорних знань

  • Пригадайте з яких частин складається книга .
  • З якою метою створена кожна частина книги . Доведіть свою думку .

Повідомлення теми та мети уроку

  • А сьогодні ми познайомимось ще з одною структурною частиною   книги – анотацією , яка допоможе нам орієнтуватися у книжковому просторі . Навчимося самостійно будувати тексти анотацій за планом , який спробуємо скласти разом .

Ознайомлення з новим матеріалом

а) робота з літературознавчим тлумачним словником

б) знаходження і зачитування анотацій  в  різних книгах

в) аналіз структури побудови тексту

- Пригадайте , з яких частин складається текст .

- Чи можна такі частини виділити в анотації . Доведіть свої міркування .

г) побудова тексту анотації  та складання плану

- Пригадайте вам відому казку „Колосок” . Хто її написав ?

- Як би ви могли поєднати автора і назву книги в  одне речення?                      (Український народ написав казку „Колосок”)

 

- Чи могло б таке речення розпочати анотацію . Доведіть свої міркування .

- То назвіть , що ми вказали в першому реченні . ( Автор , жанр та назва   твору ) .

- Що далі ви хотіли б почути в анотації ?

- Перекажіть цю казку стисло . ( В ній розповідається про  життя Півника та двох лінивих мишенят .) .

- Як по-іншому можна назвати зміст цього речення .( Короткий зміст ) .

- Пригадайте , що ми читали в  авторських анотаціях  після  короткого змісту ?

- Як одним реченням ви б сказали , чого ця казочка навчає .( Ця казка навчить любити та поважати будь-яку працю ).

- А чи є тут щось пізнавальне ? ( З неї можна довідатись , що чекає кожного ледаря .) .

- Перечитайте ще раз самостійно авторську анотацію книги , що у вас на столі , і зверніть увагу на кінцівку .

- До кого звертається автор ? ( До друзів , до читача )

- Що ми бачимо після звертання ? ( Заклик )

- То як назвемо останній пункт плану до анотації ?( Звернення , заклик )

- От який план ми отримали

1. Автор , жанр та назва твору .

2. Короткий зміст .

3. Що повчального та пізнавального .

4. Звернення та заклик .

- Поєднайте побудовані окремо речення в звязний текст , користуючись планом .

      Український народ написав казку „Колосок” .

      В ній розповідається про життя Півника та двох лінивих мишенят . Ця казка навчить вас любити та поважати будь-яку працю і покаже , що чекає кожного ледаря .

      Любий друже ! Прочитай цю казку і поповни свою скарбничку знань новими словами та висловами .

Творча робота в групах

  • Пригадайте та  оберіть будь – яку казку і за планом спробуйте побудувати до неї анотацію .

 

Подолання труднощів на такому уроці заохочує учнів до власної творчості . А робота в групі допомагає формувати вміння не тільки працювати згуртованою командою , але й на практиці вдосконалювати мовний етикет ( його структурні компоненти ) ; вміння міркувати , доводячи власну думку , не боячись помилитися .

Важливим елементом у формуванні комунікативної компетентності молодших школярів у літературознавчому напрямку є вміння характеризувати дійову особу . Цей складний вид діяльності включає ряд простих умінь , які формувались на уроках читання у попередніх класах . Важливо  до таких видів діяльності  разом з учнями складати план , що допоможе послідовно висловлювати свої міркування .

 

  План  характеристики  дійової особи

  1. Імя персонажа , назва твору , автор .
  2. Опис зовнішності .
  3. Риси характеру ( з доказами ) .
  4. Моє ставлення до героя .

 

На початковому етапі цього виду діяльності план допомагає упорядкувати своє висловлювання в певній послідовності . Він має приблизно такий вигляд .

 

Горобчик – це головний герой казки „Біда навчить” , яку написала Леся Українка .

Це невеличка пташка . Пірячко у неї на всьому тілі має коричневе забарвлення . Відрізняється від інших пташок тим , що не ходить по  землі , а стрибає . Живуть горобчики невеличкими зграйками .

На початку казки ми бачимо , що головний герой був дурненьким, бо завжди встрявав у всякі бійки та сварки . Та після зауваження курки він змінився : став допитливим , бо хотів розуму навчитися ; вихованим , бо коли звертався до птахів , то не забувався про ввічливі слова ; завзятим та кмітливим , бо сам зміг зрозуміти , які знання йому допоможуть у житті . В кінці казки горобчик став хазяйновитим та мудрим , бо без нього не проходила жодна пташина рада .

Я з повагою ставлюся до головного героя , бо він зміг з нерозумної пташечки стати поважною особою , до якої прислухалися та поважали її думку .

 

Наступний етап передбачає ускладнення цього виду діяльності . Учням пропонується написати лист – звернення , в якому охарактеризувавши героя , необхідно дати  поради щодо його поведінки ( тобто висловити схвалення чи       осуд ) .

Такі види діяльності сприяють розвиткові вербального способу спілкування , зокрема його продуктивного виду мовленнєвої діяльності як говоріння та письмо ,  бо , як говорив відомий теоретик комунікативної методики Й.І.Пассов , „процес навчання є моделлю процесу спілкування” , а воно є стартовою точкою формування та розвитку основ комунікативної  компетентності  молодших  школярів .

Категорія: 3 клас | Додав: РІТА | Теги: бібліотечний урок
Переглядів: 1369 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]