menu

Конспект уроку:"Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Роль прикметників у мовленні
28.11.2016, 21:50

Тема. Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Роль прикметників у мовленні.
Мета. Узагальнити і систематизувати знання про прикметник; поглибити знання учнів про прикметник, його істотні ознаки та роль в реченні. Удосконалювати вміння і навички впізнавати прикметник за питаннями, значенням і роллю в реченні; встановлювати зв’язок між іменником і прикметником. Розвивати вміння аналізувати, спів ставляти і робити висновки та узагальнювати мовні явища, спонукати до творчого пошуку; розвивати писемне мовлення учнів, спостережливість, інтерес до навчання. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до природи, інтерес до рідного слова, до материнської мови
Тип уроку. Узагальнення і систематизація знань
Обладнання. Презентація, підручники.

Хід уроку
І. Організаційна частина
Сьогодні у нас незвичайний урок Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову, Що нас так чекає й збагачує мову.
Так, перед нами нелегкі задачі,
То ж побажаємо собі ми удачі,
Терпеливості для нас.
За роботу, в добрий час.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Каліграфічна хвилинка
Йй Йй ай йо уй ий
Пам’ятай, не забувай
Батьківську стежину
Прикрашай, шануй свій край,
Дім свій – Батьківщину!
В. Гринько
- Які це речення за метою висловлювання?
- Перебудуйте речення таким чином, щоб звертання стосувалося багатьох людей.
2. Постановка проблеми
Послухайте, будь ласка , загадку. Подумайте і дайте відповідь що це за дерево?
- Це дерево. Воно має стовбур, гілля, кору , коріння, а називається воно….
(відповіді дітей)
- Чи можна відразу відповісти на запитання і відгадати що це за дерево?
( ні, не можна)
- А чому?
- Кажуть, що кожен предмет має багато ознак або прикмет. А що таке ознака або прикмета?
- У тлумачному словнику це пояснюються так: Прикмета – це характерна риса, яка відрізняє один предмет від іншого, розповідає про когось, або про щось більш детально. Давайте в цьому переконаємось.
Відгадайте, ще раз будь ласка загадку.
- Це ніжне і красиве дерево. Воно має стрункий білокорий стовбур, тонке гілля, дрібненьке листя. А називають його ...
(береза)
- Чому в другому випадку ви відразу впізнали це дерево?
- Що вам в цьому допомогло?
- Назвіть ці слова.
- Поставте до них запитання.
- Від яких слів ви будете ставити запитання ?
3. - А от яку частину мови ми будемо вивчати сьогодні ви дізнаєтесь, коли розгадаєте мовний ребус
1. Кросворд.
1. Тип тесту. (опис)
2. З чого складається текст? (речення)
3. Речення за інтонацією бувають…(окличні)
4. Найменша одиниця мови (звук)
5. Українська …(мова)
6. Найбільша одиниця мови. (текст)
7. У текста є мета,….(тема)
8. Частина мови яку ми вивчили. (іменник)
9. Речення за метою висловлювання буває…(питальне)
10. Частина слова (склад)
- Сформулюйте мені тему і мету нашого уроку.
(Відкрити перше висловлення.)
ІІІ. Повідомлення теми уроку
1. Робота за вправою 151. (за підручником Вашуленко)
- Прочитати і відгадати загадки.
- Які слова в загадках допомогли їх відгадати? До якої частини мови належать ці слова
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1.Метод дослідження за вправою 152
1.1Зачитування вірша.
- Про яку частину мови йдеться у вірші?
- Чому прикметник має таку назву?
- Яку основну роль прикметника в мові розкрила поетеса?
1.2 Уточнення знань про прикметник
1.3Робота за таблицею

- Зараз ми спробуємо заповнити таблицю про прикметник. В цьому нам допоможе комп’ютер.
- Давайте пригадаємо, що ми дізнались про прикметник. Дайте відповіді на мої запитання.
- Що називається прикметником? - На які питання відповідає? - Як змінюється прикметник?
- Яким є членом речення?
1.4 Записати одну строфу з прикметниками. Прикметники підкреслити хвилястою лінією.
Фізкультхвилинка
- А зараз ми трішки відпочинемо, але не просто, виконуючи вправи вам потрібно порахувати скільки прикметників зустрінеться у вірші.
Трава низенька-низенька,
Дерева високі-високі
Вітер дерева колише, гойдає

Праворуч, ліворуч нахиляє,
То вгору, то вниз нагинає
Пташки з вирію прилітають
А дітки розумні за парти сідають.
- Скільки прикметників ви нарахували? (5)

2. Добір слів - ознак , визначення їх значення у мовленні.
а) вибірковий диктант
- Увага , я буду читати , а ви записуйте відгадку і прикметники за якими ви їх розпізнали .
Біле – а не цукор, м’яке – а не вата, без ніг , а йде..
Влітку лагідний, взимку - холодний, восени - пронизливий, весною - теплий, лагідний. Може руйнувати , а може й допомагати...
б)Перевірка виконаної роботи за монітором
- Перевірте виконану роботу за монітором.
3. Порівняльний аналіз текстів (вправа 153)
а) - Прочитайте 1 варіант тексту. Що ви в ньому помітили?
б) - Прочитайте опис створений автором. Зверніть увагу на те, як прикметники змінюють його.?
- Яку роль відіграють прикметники в цьому тесті?
Висновок: прикметники дають можливість краще розповісти про предмет, точніше його описати , допомагають яскравіше уявити цей предмет. Без прикметників важко, а то й неможливо описати якийсь предмет або явище..
4. Робота над текстом ( вправа 154)
4.1 Ознайомлення з текстом
. Прочитайте тест вправи 154, визначіть його тему та мету.
Тема -Синичка - зимуюча пташка.
Мета - Як потрібно допомагати пташкам взимку
4.2 Добір заголовка
- Доберіть заголовок .
V.Підсумок уроку.
1. Узагальнююча бесіда
- Яка частина мови робить наше мовлення образним і точним?
- Чи можна порівняти прикметники з квітами? Чому?
- Чи можна обійтись у мовленні без прикметників ?
2. Пояснення домашнього завдання
Вправа 154 (завдання 3)

Категорія: 4 клас | Додав: учитель3691
Переглядів: 2750 | Завантажень: 4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]